ortodonta gliwice piękny uśmiech

Ortodoncja Green Clinic Gliwice

ortodonta gliwice - promocja

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina która zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu . Zakres jej działania obejmuje także badanie i ocenę narządu żucia w okresie rozwojowym oraz profilaktykę morfologicznych(głównie dziedziczonych) oraz czynnościowych (nabytych) zaburzeń narządu żucia. Prawidłowy zgryz i kształt łuków zębowych w połączeniu z harmonią rysów twarzy jest uznawany za ideał piękna. Jednak właściwy zgryz to nie tylko kwestia estetyki i związanego z nim samopoczucia, ale co najważniejsze – zdrowia.

Dokładna analiza oraz włąściwa diagnostyka jest podstawą skutecznego leczenia. Podjęcie leczenia w odpowiednim okresie rozwojowym pozwala na uniknięcie w późniejszym wieku powikłań, związanych z nieleczonych wad.

Ortodonta Green Clinic Gliwice wykorzystuje metody leczenia bez niepotrzebnego wyrywania zębów. Dzięki takiemu postępowaniu efekt leczenia będzie skutkował nie tylko prostymi zębami, ale także ładniejszym profilem całej twarzy. Każdy wiek jest dobry na to, aby zadbać o estetykę swójego uśmiechu, leczenie ortodontyczne przeprowadzam bez ograniczeń wiekowych .


Kiedy najlepszy czas na wizytę u ortodonty?

Na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno.

Jedak na pierwszą kontrolę u ortodonty warto zgłosić się w wieku ok. 6 lat. Lekarz już wtedy jest w stanie ocenić prawidłowość zgryzu i zaplanować ewentualne leczenie. Metody leczenia są uzależnione od wieku pacjenta. Inne są możliwości, kiedy pacjent jest jeszcze w okresie wzrostu i rozwoju, inne, kiedy jest już osobą dorosłą.
Warto udać się na konsultację do ortodonty gdy zaobserwujemy u naszych pociech następujące objawy i zachowania:

u dzieci i młodzieży:

• oddychanie przez usta
• szkodliwe nawyki, np. ssanie palca, ssanie smoczka, obgryzanie paznokci, ołówków
• zaburzenia symetrii twarzy
• zbyt wczesna utrata zębów mlecznych
• zbyt późne wypadanie zębów mlecznych
• zęby wyrznięte w niewłaściwym miejscu
• cofnięte lub wysunięte szczęki, „bródka”
• nieprawidłowe uszeregowanie zębów (stłoczenia lub szpary)
• zbyt głębokie lub zbyt płytkie nagryzanie zębów górnych na dolne
• odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich

 

u dorosłych:


• stłoczenia zębów
• zgrzytanie
• nadmierne ścieranie się zębów
• odsłonięte szyjki zębów
• niezadowalająca estetyka (stłoczenia, szpary, rotacje itp.)
• paradontalne rozchwianie zębów
• brak wystarczającej ilości miejsca na uzupełnienia protetyczne

Dlaczego warto podjąć leczenie?
Nie podjęcie leczenia ortodontycznego może być powodem wielu powikłań w obrębie narządu żucia:

• nasilenia próchnicy
• zaburzeń mowy
• zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych
• paradontozy
• starcia zębów
• nadwrażliwości zębów
• przedwczesnej utraty zębów z powodu nieprawidłowych obciążeń pewnych ich grup w trakcie żucia
Od czego zacząć?
Aby postawić prawidłową diagnozę, która gwarantuje skuteczne leczenie należy udać się na konsultację do ortodonty. Lekarz dokona oceny warunków zgryzowych, pobierze wyciski szczęki i żuchwy, (na ich podstawie technik odleje modele gipsowe zębów pacjenta,które posłużą do obliczenia wskaźników, proporcji, odległości itp.) Do pełnej diagnostyki niezbędne jest wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego,zdjęć zewnątrzustnych i wewnątrzustnych.
Możliwości leczenia
Ortodoncja jest dziedziną, która stale i dynamicznie się rozwija. Coraz nowocześniejsze techniki, powodują, że leczenie staje się szybsze, skuteczniejsze, wygodniejsze i dyskretniejsze.


ortodonta gliwice

Ortodonta Green Clinic Gliwice dysponuje całym wachlarzem aparatów, systemów i technik:
Aparaty stałe cienkołukowe
Aparaty stałe cienkołukowe – składają się z zamków zacementowanych do zewnętrznej powierzchni zębów oraz łuku/drutu, za pomocą którego prowadzimy leczenie. Wykorzystywane są u dorosłych i dzieci z pełnym uzębieniem stałym, w przypadku poważniejszych wad zgryzu mogą być stosowane jako aparaty częściowe już u sześcio i siedmiolatków. Metoda ta pozwala na wyleczenie praktycznie każdej wady zgryzu. Niekiedy leczenie tą techniką należy połączyć z innymi rodzajami aparatów (patrz aparaty grubołukowe). Proces leczenia trwa zwykle od 2 do 2,5 lat i wymaga wizyt co 4-6 tygodni. Na każdej kontroli aparat ortodontyczny jest aktywowany oraz sprawdzany pod kątem prawidłowości działania

W związku z tym, iż aparat stały na zęby jest do nich trwale przymocowany, wymaga utrzymania doskonałej higieny jamy ustnej. Z tego względu często przed założeniem aparatu ortodontycznego stałego zalecamy higienizację (scaling, piaskowanie) połączone z ortodontycznym instruktażem higieny.

Najczęściej stosowane są zamki metalowe – w wersji standardowej lub mini. Alternatywą dla Pacjentów uczulonych na nikiel są zamki tytanowe.
Aparaty estetyczne
W związku ze wzrastającymi wymogami estetycznymi mamy do zaoferowania naszym pacjentom zamki estetyczne – szafirowe i kompozytowe. Zamki estetyczne są zdecydowanie mniej widoczne, dzięki czemu są akceptowane przez najbardziej wymagających Pacjentów.

Zamki aparatów estetycznych są większe i bardziej wypukłe niż standardowe metalowe. W trakcie leczenia należy zachować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów i napojów barwiących . Palenie może przebarwiać ligatury, znacznie pogarszając efekt estetyczny.
Aparaty samoligaturujące
Aparaty samoligaturujące są odmianą aparatów stałych na zęby. Od tradycyjnych aparatów różnią się mechanizmem zamykania zamków – na klapki lub zatrzaski. Dzięki temu aparaty samoligaturujące cechują się mniejszym tarciem a co za tym idzie niższym poziomem sił od tzw. aparatów z ligaturami. Umożliwiąją zachowanie lepszej higieny jamy ustnej. Komfort podczas leczenia jest zdecydowanie większy ,mniejszenie są dolegliwości bólowe, wizyty kontrolne odbywają się z mniejszą częstotliwością. Zastosowanie aparatu samoligaturującego pozwala w niektórych przypadkach na uniknięcie konieczności usuwania zębów przed leczeniem. 

Aparaty samoligaturujące występują w wersji metalowej i estetycznej.
Aparaty ruchome/zdejmowane
Używane głównie u dzieci. Wykonywane są z kolorowego akrylu, co jest zachętą dla małych Pacjentów do ich noszenia. Aparaty ruchome są zakładane na noc i parę godzin w ciągu dnia dzięki czemu nie utrudniają higieny jamy ustnej ani kontaktów z rówieśnikami. Wymagają większej współpracy i dyscypliny niż aparaty stałe. Wybór metody leczenia dokonywany jest po wnikliwej ocenie każdego przypadku oraz rozmowie z Pacjentem i rodzicami. Takie postępowanie umożliwia dobór najlepszego aparatu ortodontycznego w pełni indywidualnie – w zależności od potrzeb i oczekiwań.
Aparaty grubołukowe
W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz ortodonta musi posłużyć się także dodatkowymi aparatami mocowanymi np. na podniebieniu. Umożliwiają poszerzenie bardzo wąskiego łuku jak również utworzenie miejsca na brakujące zęby.
Aparaty typu Clear Aligner
Zestaw przezroczystych szyn wykonywanych na modelach pacjenta. Stosowane głównie u dorosłych z pełnym uzębieniem stałym. Chętnie wybierane przez pacjentów, dla których estetyka i wygoda są priorytetem.
Aparat typu Clear Aligner sprawdza się doskonale w leczeniu niewielkich wad tj. stłoczeń, obrotów, nachylenia pojedynczych zębów oraz drobnych nawrotów po leczeniu ortodontycznym. Aparaty tego typu muszą być noszone całą dobę z wyjątkiem posiłków i oczyszczania zębów.

Długość leczenia

Może mieć bardzo dużą rozpiętość czasową. Wpływ mają na to takie czynniki, jak:

• prawidłowa diagnoza i plan leczenia;
• wybór, zaprojektowanie, jakość i biomechaniczna efektywność aparatów zastosowanych w leczeniu;
• biologiczna indywidualna odpowiedź pacjenta na działające siły ortodontyczne;
• współpraca pacjenta dotycząca higieny jamy ustnej, aparatów;.
• stosowanie się do zaleceń lekarza

Zwykle aktywna faza leczenia aparatem stałym/ruchomym wynosi około 2 lat, ale może wahać się od kilku miesięcy do kilku lat. Bardzo ważne jest to, w jakim momencie rozwoju dziecka (bo głównie u nich ten rodzaj aparatu jest wykorzystywany) leczenie zostało rozpoczęte. Jednakże już na pierwszej wizycie konsultacyjnej pacjent otrzymuje od lekarza informacje na temat orientacyjnego czasu niezbędnego do leczenia jego wady, a na kolejnej lekarz zapoznaje pacjenta ze szczegółowym planem leczenia wraz z szacowanymi kosztami leczenia.